Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Publiczne pieniądze nie dla kościołów. Lewica rusza ze zbiórką podpisów

Na wiosnę działacze i politycy lewicy, w tym Sojuszu Lewicy Demokratycznej, rozpoczną zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, zakazującej finansowania kościołów i związków wyznaniowych z pieniędzy publicznych. To jeden z elementów państwa świeckiego i realizacja konstytucyjnej zasady rozdziału Kościoła od państwa.

 

"Kościół powinien być utrzymywany przez samych wiernych przez np. odpisanie jakiejś kwoty od podatku, podobnie jak działa 1 proc. Chcemy również świeckości szkół, co się wiąże z wyprowadzeniem religii ze szkół" - mówi Sekretarz Wojewódzki SLD w województwie łódzkim Grzegorz Majewski.

 

Zbiórka podpisów ruszy w kwietniu i będzie realizowana we współpracy innymi lewicowymi partiami i stowarzyszeniami, takimi jak Kongres Świeckości.

 

"Kościół i państwo są to dwa odrębne byty, które nie powinny się przenikać. Fundusz Kościelny kosztuje państwo co roku 159 mln zł, a są ważniejsze potrzeby w naszym kraju niż finansowanie Kościoła" - dodaje radna SLD w Radzie Miejskiej w Łodzi Agnieszka Wieteska.

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej wielokrotnie podejmował próby wprowadzenia przepisów, gwarantujących rozdział Kościoła od państwa. W minionej kadencji Sejmu posłowie SLD złożyli dwa projekty ustaw, które były krokiem w stronę państwa świeckiego.

 

"Klub poselski SLD już w poprzedniej kadencji złożył w Sejmie projekt ustawy o likwidacji funduszu kościelnego i oceny z religii na świadectwie szkolnym, niestety nie zostały one przyjęte" - przypomina wiceprzewodniczący SLD w województwie łódzkim Artur Ostrowski.

 


Publiczne pieniądze nie dla Kościołów

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem