Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Eurodeputowani SLD domagają się konkretnych działań Komisji Europejskiej w sprawie ustawy represyjnej

Walka o honor 55 000 funkcjonariuszy służb mundurowych trwa, posłowie do Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Liberadzki, Krystyna Łybacka oraz Janusz Zemke dopominają się o konkretne działania Komisji Europejskiej w sprawie ustawy represyjnej. W piśmie skierowanym do Vĕry Jourovej, komisarza UE ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci politycy Sojuszu dopominają się o prawa nabyte emerytów mundurowych oraz ich rodzin. - W naszej ocenie, przyjęte regulacje krajowe w poważny sposób naruszają prawo Unii i zobowiązania traktatowe ciążące na państwach członkowskich, zakazujące min. stosowania praktyk dyskryminujących w zakresie zatrudnienia i pracy – czytamy. Eurodeputowani przypominają również, iż pierwsze pismo w tej sprawie skierowali do komisarz Vĕry Jourove 21 czerwca 2018 r.

- W naszym przekonaniu, Komisja Europejska nie może pozostawić tej sprawy bez dalszego biegu. Niezbędne jest zatem jej ponowne przeanalizowanie, z uwzględnieniem naszych argumentów w piśmie z 11 lipca 2018 r.

 pismoPE090119

Prypominamy, iż 16 grudnia 2016 r., w urągających praworządności warunkach przyjęto tzw. ustawę represyjną. W Sali Kolumnowej Sejmu posłowie PiS wraz z sojusznikami dokonali politycznej zemsty, która kosztowała życie już 50 emerytów mundurowych. 

22 marca 2018 r. Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy cofający zapisy represyjnej ustawy obniżającej emerytury funkcjonariuszom służb i ich rodzinom. 250 000 podpisów obywatelek i obywateli nie było ważnym argumentem dla PiS-u do procedowania tego projektu, chociaż w kampanii wyborczej tej partii padła obietnica, iż każdy obywatelski projekt ustawy będzie uszanowany i Sejm podejmie nad nim prace. Przypominamy, iż sprawozdawcą projektu był Andrzej Rozenek.

28 lutego 2018 r. w Parlamencie Europejskim posłowie do Parlamentu Europejskiego z ramienia SLD konferencję pt. „Represje wobec emerytowanych funkcjonariuszy i żołnierzy w Polsce”. Eurodeputowani prof. Bogusław Liberadzki,Krystyna Łybacka oraz Janusz Zemke zwrócili się również do Jean – Claude Junckera, szefa Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Kogo dotyczy ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin? Ustawa ta dotyczy wdów i sierot, kombatantów, byłych sportowców, urzędników biur paszportowych, twórców bazy PESEL, więzienników, oficerów BOR, żołnierzy WOP, pracowników wywiadu, policjantów, funkcjonariuszy ABW. PiS nazywa tę ustawę dezubekizacyjną i nawiązuje do UB, jednostki która została zlikwidowana w 1956 r. Manipulacja jest tym większa, iż ustawa splamiona krwią dotyczy emerytów mundurowych, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani przez władze III RP i dopuszczeni do dalszej służby na rzecz naszej ojczyzny.

Przypominamy, iż Sąd Okręgowy w Warszawie ocenił 24 stycznia 2018 r. ustawę represyjną jako działanie o charakterze represyjnym, dyskryminacyjnym i podważającym zaufanie do państwa. Emeryci mundurowi będą jednak czekać nawet dwa-trzy lata na ostateczny wyrok, ponieważ wszystkie sprawy w sądach są zawieszane do czasu rozpatrzenia skargi przez Trybunał Konstytucyjny.

Korespondencja posłów do Parlamentu Europejskiego z komisarz Vĕra Jourova:

Pismo z dnia 21 czerwca 2018 r.

Odpowiedź Vera Juorova, komisarza UE ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci

Pismo z dnia 8 stycznia 2019 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem